Kącik logopedyczny

waz

Szanowni   Rodzice!

Przedstawiam propozycje zabaw i ćwiczeń usprawniających aparat oddechowy i artykulacyjny. Są to przykłady zaczerpnięte z literatury fachowej, jak i pomysły moje i zaprzyjaźnionych logopedów.

W skład aparatu oddechowego, biorącego udział w nadawaniu mowy, wchodzą: jama nosowa, tchawica i płuca. Krtań  to narząd fonacyjny, czyli tworzący głos. Aparat artykulacyjny zaś  to: jama ustna, gardłowa, nosowa i wreszcie artykulatory: wargi, język, podniebienie miękkie i twarde oraz żuchwa, dzięki którym głos zostaje uformowany w konkretne już dźwięki mowy tzn. głoski.

Poniższe ćwiczenia możecie próbować wykonywać już z dziećmi 3 – letnimi. Dla wszystkich dzieci mogą być formą działań profilaktycznych, wspomagających rozwój mowy, ale także stanowić część pracy terapeutycznej dla dzieci z zaburzeniami w rozwoju mowy.

Zachęcam to zapoznania się z propozycjami ćwiczeń. Większość z nich ma formę zabawy, gdyż jest to naturalna aktywność dziecka w wieku przedszkolnym. Możecie Państwo sami wymyślać kolejne, wiedząc już czemu mają służyć. Nie będzie to z pewnością zmarnowany czas,  ale czas spędzony razem z dzieckiem.

Ważna jest jednocześnie systematyczność, czyli codzienna praca przynajmniej  2 razy po 15 min. Sprzyja to trwałej poprawie sprawności i czucia ułożenia warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy, a także uczy nasze pociechy tak ważnej w nabywaniu mowy samokontroli.

W niedługim czasie postaram się szerzej rozwinąć temat profilaktyki logopedycznej, która bazuje na trzech podstawowych funkcjach takich jak: oddychanie, żucie i połykanie.

Życzę owocnej pracy.

Kamila Kozłowska

HARMONOGRAM PRACY LOGOPEDY
poniedziałki  godz. 9.00 – 15.00
środy           godz. 9.00 – 15.00
Jeśli macie Państwo jakieś pytania można się ze mną kontaktować na adres: kamilakozlowska @onet.pl
O konsultacjach dla rodziców informuję też na bieżąco odpowiednio wcześniej. Kolejne konsultacje planuję w kwietniu.

Zajęcia    otwarte   „Dźwięki   naszej   mowy”

Profilaktyka    logopedyczna -  zajęcia   z   rodzicami

Profilaktyka    logopedyczna

( Aby otworzyć, kliknij na plik)