Zamierzenia dydaktyczne dla gr V

ZAMIERZENIA   WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE

TYDZIEŃ I  (07 – 11.05.2018)   „ STOP! ZABRANIAM! ZAKAZUJĘ!
                                                      ŚMIECI W WORKI SIĘ PAKUJE”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Kształtowanie u dzieci przekonania o konieczności poszanowania przyrody i obowiązku dbania o nią.
  2. Zapoznanie z przyczynami zanieczyszczania środowiska naturalnego (wody, gleby, powietrza).
  3. Rozwijanie umiejętności grupowania, porządkowania różnych rzeczy.
  4. Rozwijanie umiejętności uogólniania, wnioskowania i wypowiadania się w sposób zrozumiały dla innych.
  5. Zachęcanie dzieci do eksperymentalnego poznawania świata przyrody.
  6. Wdrażanie do samodzielnego podziału zadań podczas pracy w grupie.

TYDZIEŃ II  (14 – 18.05.2018)   „KTOŚ NAM NIEBO POMALOWAŁ.
                                                      WITAJ, TĘCZO KOLOROWA!”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Zachęcanie dzieci do twórczej ekspresji plastycznej i swobodnego eksperymentowania z kolorami, plamą i linią oraz do wykorzystywania różnych technik plastycznych.
  2. Poznawanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla wiosny i lata.
  3. Uwrażliwianie dzieci na piękno polskich krajobrazów.
  4. Zachęcanie do oglądania dzieł malarskich i rozmawiania o nich.
  5. Stwarzanie okazji do działalności plastycznej związanej z przeżyciami muzycznymi.
  6. Wspieranie dzieci w budowaniu poczucia własnej wartości i zachęcanie do prezentowania swoich prac.
  7. Rozwijanie umiejętności obdarzania innych uwagą i cierpliwego oczekiwania na swoją kolej.
  8. Rozwijanie umiejętności relaksowania się podczas słuchania utworów literackich i muzycznych.

TYDZIEŃ III  (21 – 25.05.2018)

„WYBRAĆ ZAWÓD – TRUDNA SPRAWA, DLA NAS JESZCZE TO ZABAWA”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Zapoznanie dzieci ze specyfiką wybranych zawodów z najbliższego otoczenia.
  2. Wdrażanie do przewidywania dobrych i złych skutków sytuacji życiowych oraz uświadomienie konsekwencji wynikających z różnych zachowań.
  3.  Rozwijanie chęci służenia innym i niesienia pomocy.
  4.  Doskonalenie sprawności manualnej i umiejętności bezpiecznego posługiwania się nożyczkami.
  5.  Rozwijanie wrażliwości słuchowej.
  6.  Rozwijanie intuicji geometrycznej.
  7. Kształtowanie zdolności przeprowadzania analizy i syntezy słuchowej.

TYDZIEŃ IV  (28.05. – 01.06.2018)   „RUCH TU WIELKI, DŹWIĘKÓW MOC,
                                                              Z TRAW NA ŁĄCE WIELKI KOC”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1.  Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych przez poznanie ekosystemu łąki oraz jej mieszkańców.
  2.  Doskonalenie umiejętności spostrzegania cech zewnętrznych i formułowania ustnej charakterystyki.
  3. Rozwijanie wrażliwości słuchowej.
  4. Rozwijanie zdolności do przeprowadzania analizy i syntezy słuchowej.
  5. Rozwijanie mowy przez ćwiczenia oddechowe.
  6. Kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania.
  7. Rozwijanie umiejętności współpracy w zespole z uwzględnieniem samodzielnego podziału zadań.
  8.  Rozwijanie wyobraźni i koordynacji wzrokowo-ruchowej w zabawach plastycznych i konstrukcyjnych