ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNE DLA GR VIII

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE NA MIESIĄC MAJ

TYDZIEŃ I  (01 – 11.05.2018)   „ STOP! ZABRANIAM! ZAKAZUJĘ!

ŚMIECI W WORKI SIĘ PAKUJE”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Kształtowanie u dzieci przekonania o konieczności poszanowania przyrody i obowiązku dbania o nią.
  2. Zapoznanie z przyczynami zanieczyszczania środowiska naturalnego (wody, gleby, powietrza).
  3. Rozwijanie umiejętności grupowania, porządkowania różnych rzeczy.
  4. Rozwijanie umiejętności uogólniania, wnioskowania i wypowiadania się w sposób zrozumiały dla innych.
  5. Zachęcanie dzieci do eksperymentalnego poznawania świata przyrody.
  6. Wdrażanie do samodzielnego podziału zadań podczas pracy w grupie.

TYDZIEŃ II  (14 – 18.05.2018)   „KTOŚ NAM NIEBO POMALOWAŁ.
                                                      WITAJ, TĘCZO KOLOROWA!”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Zachęcanie dzieci do twórczej ekspresji plastycznej i swobodnego eksperymentowania z kolorami, plamą i linią oraz do wykorzystywania różnych technik plastycznych.
  2. Poznawanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla wiosny i lata.
  3. Uwrażliwianie dzieci na piękno polskich krajobrazów.
  4. Zachęcanie do oglądania dzieł malarskich i rozmawiania o nich.
  5. Stwarzanie okazji do działalności plastycznej związanej z przeżyciami muzycznymi.
  6. Wspieranie dzieci w budowaniu poczucia własnej wartości i zachęcanie do prezentowania swoich prac.
  7. Rozwijanie umiejętności obdarzania innych uwagą i cierpliwego oczekiwania na swoją kolej.
  8. Rozwijanie umiejętności relaksowania się podczas słuchania utworów literackich i muzycznych.

TYDZIEŃ III  (21 – 25.05.2018)   „BUKIET, PREZENT I CUKIERKI,

DZIŚ RODZICÓW DZIEŃ JEST WIELKI”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Kształtowanie u dzieci świadomości własnej roli społecznej w rodzinie oraz ról innych jej członków
    i związanych z tym obowiązków.
  2. Uwrażliwienie dzieci na potrzebę dzielenia się z innymi.
  3. Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat w sposób zrozumiały dla otoczenia
     i formułowania myśli w formie zdań poprawnych gramatycznie i składniowo.
  4. Budzenie u dzieci poczucia własnej wartości i wiary we własne siły przez angażowanie ich
    w organizowanie przyjęcia i przedstawienia.
  5. Stwarzanie dzieciom sytuacji, w których mogą nabierać pozytywnych doświadczeń w prezentowaniu się na scenie, i wspieranie ich w pokonywaniu tremy i nieśmiałości.

TYDZIEŃ IV  (28.05. – 01.06.2018)   „RUCH TU WIELKI, DŹWIĘKÓW MOC,
                                                              Z TRAW NA ŁĄCE WIELKI KOC”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1.  Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych przez poznanie ekosystemu łąki oraz jej mieszkańców.
  2.  Doskonalenie umiejętności spostrzegania cech zewnętrznych i formułowania ustnej charakterystyki.
  3. Rozwijanie wrażliwości słuchowej.
  4. Rozwijanie zdolności do przeprowadzania analizy i syntezy słuchowej.
  5. Rozwijanie mowy przez ćwiczenia oddechowe.
  6. Kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania.
  7. Rozwijanie umiejętności współpracy w zespole z uwzględnieniem samodzielnego podziału zadań.
  8.  Rozwijanie wyobraźni i koordynacji wzrokowo-ruchowej w zabawach plastycznych i konstrukcyjnych.